קרע ברצועה בכתף – קרע בגידים

מידע על קרע ברצועה-בגידי בכתף

 

קרע ברצועה בכתף- ובניסוח מדויק יותר קרע בגידי הכתף,  עשוי להיגרם בנסיבות שונות, אותן ניתן לחלק באופן כללי לחבלות וטראומות, ולשינויים ניווניים בגידים. טראומה לכתף תתכן למשל בתאונת דרכים, תאונת אופנוע, נפילה מאופניים, נפילה מגובה כאשר הידיים שלו מושטות קדימה, ובאנשים שהרימו משקלים כבדים באופן פתאומי. באשר לשינויים הניווניים, קיימת שכיחות גבוהה של קרעים ברצועה, בגידים בכתף בגיל המבוגר, החל מהעשור החמישי והשישי. קיימים מספר גורמים לקרעים על רקע ניווני, החל מהעובדה אספקת הדם לאושר הגידים בכתף היא לקויה ומופחתת, כמו כן  עקב עומס ותנועות חוזרות ונשנות במפרק הכתף-נוצרות פגיעות מזעריות שהולכות ומצטברות – מיקרוטראומה, בהמשך נגרמת תגובה דלקתית אשר מובילה להיווצרות קרעים חלקיים ובהמשך קרעים מלאים בגידים.

דרגות חומרה שונות והשלכותיהן

 

קרעים ברצועות הכתף ובגידי הכתף משתנים בחומרתם. החל מקרעים זעירים חלקיים, דרך קרעים מלאים המשתנים בגודלם ועד לדרגת החומרה הגבוהה ביותר היא של קרע מאסיבי, המערב מספר גידים עם נסיגה ניכרת של הגידים ממקום החיבור המקורי. למעשה, בפגיעות מסוג זה הגיד אינו מתפקד יותר ומכאן השפעה מהותית על יכולת ההנעה של הכתף. האדם הסובל מפגיעה זו חש בחולשה של הכתף ואפילו בתחושה המדמה שיתוק, ולכך מתלווים לעיתים כאבים .

 

לעומת זאת, קרע חלקי הוא מצב קל יותר שבו יש רק חלק מהגיד ניקרע, ללא מעורבות של כל עובי הגיד, כי שעדיין קיים חלק המשכי,נותרים סיבים המשכיים המתחברים אל ראש הזרוע. מכיוון שכך מופיעים כאבים בעת תנועה ויש פחות השפעה על תפקוד הכתף או חולשה שלה.  מצבים אלו התלונה העיקרית היא של הכאב ופחות של חולשה. במרבית המקרים קרעים חלקיים נגרמים בגלל שינויים ניווניים כפי שתואר לעיל, אך במקרים מסוימים גם בשל חבלות. יחד עם זאת, ללא טיפול הולם קרעים חלקיים יכולים בהחלט להתקדם ולהפוך לקרעים מלאים, וכל עוד מדובר בקרע חלקי שאינו עולה על חצי מעוביו של הגיד, אפשר לנסות טיפול שמרני. ואולם, אם הקרע עלה על מחצית עובי הגיד, נשקלת התערבות ניתוחית ביתר שאת גם עקב הסיכון הרב יותר להפיכתו לקרע מלא.

 

לפרטים נוספים על קרע ברצועה בכתף או קרע בגידים, ולקביעת פגישת ייעוץ עם ד”ר תבור חובב, התקשרו לטלפונים 073-3300100 או 08-9702314.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן