ניתוח רצועה צולבת בברך החלמה

קרע רצועה צולבת בברך – אבחון וטיפול

רצועות הברך הן מקור שכיח למדי לשחיקה ולעומסים, שיכולים להוביל לכאבים ולנזקים כתוצאה ממתיחה או מקרע של רצועות הברך. מתיחה או קרע של רצועה צולבת בברך הינה אחת הפציעות הנפוצות ביותר בקרב ספורטאים, אשר עלולה להוביל לעצירת הפעילות הספורטיבית, ועל כן חשוב לטפל בה כראוי על מנת לחזור לפעילות טרם הפציעה ואף למנוע נזקים עתידיים.

מהן רצועות צולבות?

הברך היא המפרק הגדול ביותר בגוף האדם, מהווה מפרק תנועה מרכזי הנושא ברוב משקל הגוף, ועל כן מהווה מפרק פגיע לנזקים ולפציעות. מפרק הברך מיוצב על ידי מיניסקוסים, אשר תפקידם לבלום זעזועים, לפזר את העומס בברך ולמנוע חיכוך, וארבע רצועות עיקריות – שתי רצועות צולבות ושתי רצועות צדיות. שתי הרצועות הצולבות בברך הן הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) והרצועה הצולבת האחורית (PCL).

קרע רצועה צולבת קדמית

פציעה ברצועה הקדמית של הברך הנה אחת הפציעות הנפוצות ביותר בקרב ספורטאים. קרע ברצועה הצולבת הקדמית לרוב מתרחש במהלך ספורט בשל סיבוב פנימי של הברך, כפי שמתרחש בענפי הספורט הכוללים פעילות רבה של הרגליים, ביניהם כדורסל, כדורגל, טניס, כדורעף ועוד. קרע של הרצועה הצולבת הקדמית עלול להוביל לחוסר יציבות ולשחיקת הסחוסים בברך.

ניתוח רצועה צולבת בברך החלמה

קרע רצועה צולבת אחורית

קרע רצועה צולבת אחורית הנה פציעה פחות נפוצה מאשר קרע רצועה צולבת קדמית. בדומה לקרע רצועה קדמית, גם קרע רצועה אחורית עלול להיגרם כתוצאה מחבלה סיבובית לברך, אולם לרוב הוא מתרחש כתוצאה מפציעה בעקבות תאונות. פעמים רבות קרע ברצועה האחורית מתרחש במקביל לפגיעה ברצועות נוספות בברך.

קרע רצועה צולבת – אבחון

אבחון של קרע ברצועה נעשה על ידי אורתופד מומחה, תוך שלילת פגיעות נוספות בברך, כגון קרע מיניסקוס, שבר, שחיקת סחוסים ועוד. הבדיקה נעשית באמצעות בדיקה גופנית ובדיקות עזר במידת הצורך, כגון בדיקת דימות (MRI), צילום רנטגן או בדיקת CT.

קרע רצועה צולבת – טיפול

הטיפול הראשוני בקרע רצועה צולבת כולל מנוחה, קירור מקומי, חבישה או קומפרסיה, ומטרתו היא הורדת הנפיחות ושחזור טווחי התנועה. לאחר הטיפול הראשוני לרוב יש להתחיל בתרגילים לשיפור התנועה וחזרה לפעילות. במקרים מסוימים יעריך אורתופד מומחה אם יש צורך בניתוח נוסף לטיפול השמרני. ניתוח רצועה צולבת בברך החלמה תלוי בסוג הניתוח שמבצעים, כאשר לרוב חזרה לשגרה מלאה לאחר הניתוח אורכת בין 6 ל-9 חודשים.

זקוקים לאבחון וטיפול רפואי של אורתופד מומחה המתמחה בכירורגיה אורתופדית?

ד”ר תבור חובב – אורתופד מומחה ומנהל היחידה לניתוח ארטרוסקופיה ופציעות ספורט בבית החולים קפלן – הנו מומחה בכירורגיה אורתופדית, בניתוחי ארטרוסקופיה וטיפול בפציעות ספורט שונות:

  • טיפול בספורטאים חובבים ומקצוענים במגוון קבוצות ספורט כולל הליגות הבכירות בישראל.
  • התאמה אישית תוך התחשבות ברמת הפעילות והרצון לחזור לרמת הפעילות טרם הפציעה.
  • שקיפות מלאה, הנגשת המידע ומתן הסברים מהימנים ואמינים על הליך הטיפול והשיקום.
  • שירות אמין, מדויק ומקצועי, תוך יצירת קשר אישי, זמינות מלאה ומתן מענה מהיר לכל שאלה.

אנו עובדים בהסדר עם קופות החולים: כללית, מכבי ומאוחדת, ועם חברות הביטוח: הפניקס והראל.

למידע נוסף ולקביעת תורים – השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם, או צרו קשר עם המרפאות בטלפון: רחובות – 08-9702314, תל אביב – 073-3300100 או בדוא”ל: drtavorh@gmail.com.

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן