ניתוח קרע בלברום כתף החלמה

ניתוח קרע בלברום כתף החלמה

מפרק הזרוע,הינו מפרק כדורי המחבר בין בליטה בצורת כדור בחלק העליון של עצם הזרוע, לבין שקע מותאם הקרוי גלנויד (החלל הגומתי), בעצם השכם. הלברום הינו רקמת סחוס המקיפה את החלקהצדדי של עצם השכם. המפגש בין שתי העצמות אינו הדוק במיוחד וזאת על מנת לאפשר את חופש תנועה מירבי למפרק.

התנועה הרבה והמגוונת של מפרק הכתף, פוגעתביציבותוחושפת את מפרק הכתף לפציעות ונזקים רבים. הרקמה הסחוסית (לברום) בכתפיים, נתונה כל העת, ללחצים ועומסים כבדים ולכן חשופה לפציעות באופן יחסי גבוה. אצל ספורטאים או אנשים העובדים בעבודה פיזית, השכיחות של חבלות וקרע בלברום היא גבוהה למדי.

 

מהן הסיבות לקרע בלברום?

במרבית המקרים הקרע בלברום מתרחש לאחר חבלה ישירה בכתף, מתיחה, פריקת כתף יחידה או חוזרת, נפילה על יד מושטת. סיבה נוספת היא פגיעהכתוצאהמתנועה חוזרת של הכתף הגורמת לנזק מתמשך (אופייני מאוד לענפי ספורט המשוחקים עם ידיים באוויר -כדורסל, כדוריד וכדורעף).

 

מהם הסימפטומים של קרע בלברום?

יש מספר תלונות נפוצות אצל אנשים הסובלים מקרע בלברום בכתף:

  • כאב – כאב עמום (בדרך כלל בזמן הרמת ידיים)
  • כתף לא יציבה – תחושה של כתף חלשה ולא יציבה.
  • אובדן תנועה – מטופלים רבים מדווחים על חוסר יכולת לבצע תנועות מסוימות.
  • רעשים – רעשים ומעין “קליקים” הבוקעים ממפרק הכתףבזמן ביצוע תנועות.

 

כיצד ניתן לאבחן קרע בכתף?

אבחון קרע בלברום אינו פשוט ודורש מומחיות של רופא אורתופד עם התמחות כתפיים, בגלל המיקום העמוק של הלברום קשה לאתר את מקור הבעיה ע”י מישוש או לחיצה מקומית. על מנת לאבחן קרע בלברום, הרופא יבצע, בדיקה הראשונית ובה יעשה אבחון של הבעיה באמצעות שאלות וקבלת מידע מדויק של תלונות המטופל לאחר מכן תתבצע בדיקה גופנית.

בהתאם לתוצאות הבדיקה הרופא יפנה את המטופל לביצוע מספר בדיקות (MRI, אולטרה סאונד, CT). לאחר קבלת התוצאות של הבדיקות יאבחן הרופא האם מדובר בקרע, מה סוג הקרע ומידת חומרתו. בהתאם לאבחנת הרופא, הוא ימליץ על הטיפול המתאים ביותר.

 

מהו הטיפול בקרע בלברום?

כאשר הקרע בלברום אינו חמור, הרופא האורתופד ימליץ על מנוחה מפעילות ספורטיבית או עבודה גופנית למשך מספר שבועות, פיזיותרפיה ותוכנית אימונים לחיזוק השרירים. כאשר הקרע בלברום הוא גדול, הרופא בדרך כלל ימליץ למטופל לבצע ניתוח ארתרוסקופי.(באמצעות החדרת סיב אופטי ומכשירים ייעודיים לחלל הכתף) במהלך הניתוח הרופא יכול לבצע מספר פעולות כירורגיות בהתאם לסוג הקרע וחומרתו.

השימוש בשיטת ניתוח ארתרוסקופית מאפשרת לבצע את הניתוח כולו ע”י מספר חתכים קטנטנים  ובכך למזער את בצורה משמעותית את מידת הנזק לשאר השרירים, הגידים ולרקמות האחרות מסביב לכתף.

 

ניתוח קרע בלברום כתף החלמה – מהו משך זמן ההחלמה?

בדרך כלל, לאחר הניתוח המטופל ישתמש במתלה יד במשך חודש, על מנת למנוע את תזוזת הכתף.

זמן ההחלמה מהניתוח תלוי במידת הקרע, גיל המטופל וקצב ההחלמה. בדרך כלל הרקמה מחלימה לאחר חודשיים עד ארבעה חודשים בתוך כחודשיים, ונדרש זמן נוסף על מנת לבנות מחדש את כוח השרירים.

ניתוח קרע בלברום כתף החלמה

ד“ר תבור חובב, הוא אורתופד מומחה, מומחה לניתוחי ארתרוסקופיה של הברך והכתף וטיפול בפציעות ספורט ומנהל היחידה לניתוחי ארתרוסקופיה ופציעות ספורט בבית החולים קפלן.ד”ר תבור חובב מאמין במתן שירות מקצועי, אמין, ומדויק ככל הניתן למטופלים, תוך שמירה על קשר אישי, זמינות מלאה ומתן מענה מהיר לכל שאלה. ד”ר תבור חובב גוגל בשקיפות מלאה והנגשת המידע למטופלים ע”י מתן הסברים מפורטים התארים את הליך הטיפול והשיקום לאחריו. 

אם אתם רוצים לשמוע מידע נוסף על ניתוח קרע בלברום, ד“ר תבור חובב ישמח לענות על כל שאלה בנושא. נשמח אם תצרו איתנו קשר לתיאום פגישת ייעוץ, בטלפון: 073-3300100 (תל אביב), 08-9702314 (רחובות) או בכתובת אימייל:  drtavorh@gmail.comאו צרו קשר כאן.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן