ניתוח קרע בגיד בכתף

חגורת הכתפיים היא מבנה משוכלל ועדין, שמורכב משלושה מפרקים (או ארבעה, אם מחשיבים גם את הממשק בין הסקפולה לבין הצלעות). רשת המפרקים פרוסה מעצם הזרוע עד לעצם החזה.
מורכבותו של מבנה הכתף מאפשרת לנו את חופש התנועה והגמישותהרבה, המאפיינים את הכתפיים והזרועות.
כדי לתמוך במבנה זה, להניע אותו, להגן עליו ולייצב אותו, ישנה רשת של שרירים, של רקמות חיבור, סחוסים ובורסות, המרככים את תנועת השלד, מונעים חיכוך בתוך המפרקים, ומאפשרים זרימת תנועה חלקה.
אחד מסוגי הרקמות בכתף, הוא הגידים. גידי הכתף מחברים את השרירים לעצמות ובזכות החיבור הזה, מתאפשרת התנועה, כאשר השרירים נעים ומושכים אחריהם את הגידים, אשר מושכים את העצמות ומניעים אותן.
בכתף ישנה קבוצה של ארבעה גידים שנקראים גידי השרוול המסובב (Rotator Cuff), המחברים בין ראש עצם הזרוע (הומרוס) לבין עצם השכמה (סקפולה), והם המועדים ביותר לפורענות עקב העומס והלחץ התמידי המופעלים עליהם.
כאשר נוצר קרע בגיד הכתף, ברוב המקרים הוא יהיה בקבוצת הגידים הזו.

סיבות להיווצרות קרעים בגידי הכתף

קרע בגיד הכתף עשוי להיגרם בנסיבות שונות. יתכן קרע על רקע חבלה, או לחלופין, קרעים על רקע ניווני. ככל שאנו מתבגרים, כך הגידים הולכים ונשחקים ולכן, קרעים בגיד נפוצים יותר בגילאים מבוגרים.
סיבה נוספת לקרע, היא אימוץ יתר של חגורת הכתפיים, כמו למשל בענפי ספורט מסוימים או אצל אנשים שמרבים לשאת משקלים כבדים, או לעבוד בעבודה פיסית המאמצת את הזרועות והכתפיים.

קרע בגיד בכתף – טיפול

כאשר הקרע ניווני, לרוב מתחילים לטפל בו ומנסים להקל על המטופל באמצעות טיפולים שמרניים. אולם, במידה והטיפול השמרני אינו יעיל, או במקרים של קרע בגיל צעיר על רקע חבלה- יתכן שיידרש ניתוח ייעודי לתיקון הקרע, אותו מבצע ד”ר תבור חובב בשיטת הארתרוסקופיה.

טיפול בגיד קרוע בכתף באמצעות ניתוח, כאמור, ייעשה לאחר כישלון הטיפולים השמרניים, הנמשכים בדרך כלל סביב 6-12 שבועות.
בעבר, בוצעו הניתוחים לתיקון קרע בגידי הכתף בגישה הפתוחה (כלומר, חתך גדול החושף את רקמות הכתף ומקנה למנתח גישה ישירה אליהן), אולם בימינו הניתוח מבוצע בארתרוסקופיה, כלומר בגישה זעיר פולשנית, הדורשת חתכים מינימליים והמשלבת מצלמה וכלי התערבות זעירים.
הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה ונמשך כשעה עד שעה וחצי. הוא מתבצע דרך מספר חתכים זעירים מסביב לכתף. דרך הפתחים הללו מחדיר המנתח את הסיב האופטי אשר בקצהו ישנה מצלמה, המאפשרת לראות היטב את מפרק הכתף וגידי השרוול המסובב ולקבל הערכה מדויקת של מצב מפרק הכתף בכלל ומצב הגידים בפרט. לאחר מכן, באמצעות כלים זעירים, מנוקות הרקמות הדלקתיות והמנתח תופר ומקבע מחדש את הגיד שנקרע אל נקודת החיבור הממוקמת בראש עצם הזרוע.
הקיבוע והתפירה של הגיד מבוצעים בעזרת עוגנים זעירים בעלי חוטים, כאשר העוגנים עצמם עשויים ממתכת או מחומר נספג, אך בכל מקרה, אין צורך להוציא אותם לאחר הניתוח.
כמו כן, במקרים מסוימים ישייף המנתח זיזים גרמיים (זיזי עצם), העלולים לפגום בשלמותו של התיקון ובכך למעשה ימנע את חזרתו של הקרע (תהליך הנקרא אקרומיופלסטיה).

ניתוח קרע בגיד הכתף

חלופות לניתוח תיקון גיד

לעיתים נדרשות חלופות לניתוח קרע בגיד הכתף. כך למשל, במקרים שבהם נמצאקרע מסיבי ונרחב של גידי השרוול וקיימת סבירות גבוהה שלא יתאפשר לתקנו בניתוח, לעיתים עדיף לבצע הליך להחדרה של בלון מיוחד, המיועד למנוע התדרדרות ושחיקה ולשמר את המפרק. במקרים מתאימים, ניתוח זה מביא לשיפור בכאבים ואף בתפקוד.
במצבים חמורים יותר, בהם קיים קרע מסיבי שלא טופל בזמןוכבר גרם לשחיקה של מפרק הכתף, ניתן לבצע ניתוח החלפה של מפרק הכתף. בניתוח כזה, מוכנס שתל מלאכותי מכאני, המחליף את המפרק הפגוע . מדובר בניתוח שנקרא החלפת כתף הפוכה ובו למעשה, השתל מייתר את הצורך בתיקון גידים שנקרעו.

החלמה מניתוח גיד קרוע

לאחר ניתוח תיקון קרע בגיד הכתף ישנו תהליך החלמה מורכב וממושך למדי אשר בו נדרש שיתוף פעולה בין המנותח לבין הצוות המלא והיענות להנחיות.
תהליך ההחלמה יכול להימשך כ- 3-6 חודשים, כאשר ב-6 השבועות הראשונים שלאחר הניתוח, הכתף מקובעת במתלה מקבע כתף, אשר מונע תנועות חדות ומפחית עומס.
לאחר  החלמה ראשונית של פצעי הניתוח, מתחילים טיפולי פיזיותרפיה, הנמשכים בדרך כלל בין שלושה חודשים לחצי שנה.

לפרטים נוספים על ניתוח גיד בכתף, ולקביעת פגישת ייעוץ עם ד”ר תבור חובב, צרו קשר:

בטלפון: 073-330-0100 או 08-970-2314 | באימייל: tnhovav@yahoo.com | או השאירו פרטים כאן

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן