ניתוח קרע בגיד בכתף

אודות ניתוח קרע בגיד הכתף

 

קרע בגיד הכתף עשוי להיגרם בנסיבות שונות. יתכן קרע על רקע חבלה, או לחלופין קרעים על רקע ניווני. לרוב כאשר הקרע ניווני – בתחילה מנסים להקל על המטופל באמצעות טיפולים שמרניים. ואולם, במידה והטיפול השמרני אינו יעיל או לחלופין במקרים של קרע בגיל צעיר על רקע חבלה- יתכן ויידרש ניתוח ייעודי לתיקון הקרע, אותו מבצע ד”ר תבור חובב בשיטת הארתרוסקופיה.

כאמור, ניתוח בגיד בכתף ייעשה לרוב לאחר כלשון הטיפולים השמרניים, הנמשכים בדרך כלל למשך כ 6-12 שבועות.  בעבר בוצעו הניתוחים לתיקון קרע בגידי הכתף בגישה הפתוחה, אולם בימינו הניתוח מבוצע בארתרוסקופיה, כלומר בגישה זעיר פולשנית המשלבת מצלמה וכלי התערבות זעירים. הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה ונמשך כשעה עד שעה וחצי .

 

הניתוח מתבצע דרך מספר חתכים זעירים מסביב לכתף. דרך הפתחים האלו מחדיר המנתח את הסיב האופטי אשר בקצהו ישנה מצלמה, המאפשרת לראות היטב את מפרק הכתף וגידי השרוול המסובב ולקבל הערכה מדויקת של מצבו ושל מפרק הכתף בכלל ומצב הגידים בפרט. לאחר מכן, באמצעות כלים זעירים מנוקות הרקמות הדלקתיות והמנתח תופר ומקבע מחדש את הגיד שנקרע אל נקודת החיבור הממוקמת בראש עצם הזרוע. את הקיבוע והתפירה של הגיד מבצע המנתח בעזרת עוגנים זעירים בעלי חוטים, כאשר העוגנים עצמם עשויים ממתכת או מחומר נספג, אך בכל מקרה לא צריך להוציא אותם אחרי הניתוח. כמו כן, במקרים מסוימים ישייף המנתח זיזים גרמיים העלולים לפגום בשלמותו של התיקון ובכך למעשה מונע את חזרתו של הקרע (תהליך הנקרא אקרומיופלסטיה).

 

חלופות לניתוח תיקון גיד

 

לעיתים נדרשות חלופות לניתוח קרע בגיד הכתף. כך למשל, ישנם מקרים שבהם קיים קרע מסיבי ונרחב של גידי השרוול, כאשר קיימת סבירות גבוהה שלא יתאפשר לתקן את הגיד בניתוח, לעיתים עדיף לבצע ניתוח להחדרה של בלון מיוחד המיועד למנוע התדרדרות וחשיקה ולשמר את המפרק. במקרים מתאימים ניתוח זה מביא לשיפור בכאבים ואף בתפקוד.

כמו כן, במצבים בהם קיים קרע מסיבי של טופל , ונגרמה שחיקה של מפרק הכתף בעקבות כך- ניתן לבצע ניתוח החלפה של מפרק הכתף – על ידי שתל מלאכותי מכאני המחליף את המפרק הפגוע . מדובר בניתוח שנקרא החלפת כתף הפוכה ובו השתל מייתר למעשה את הצורך בגידים שנקרעו.

 

החלמה מניתוח גיד קרוע

 

לאחר ניתוח תיקון קרע בגיד הכתף ישנו תהליך החלמה מורכב וממושך למדי אשר בו נדרש שיתוף פעולה בין המנותח לבין הצוות המלא והיענות להנחיות. תהליך ההחלמה יכול להימשך כ 3-6 חודשים , כאשר בחודש וחצי הראשון אחרי הניתוח הכתף מקובעת במתלה  מקבע כתף, אשר מונע תנועות חדות ועומס. לאחר  החלמה ראשונית של פצעי הניתוח, מתחילים טיפולי פיזיותרפיה הנמשכים בדרך כלל בין שלושה חודשים לחצי שנה.

 

לפרטים נוספים על ניתוח גיד בכתף, ולקביעת פגישת ייעוץ עם ד”ר תבור חובב, התקשרו לטלפונים 073-3300100 או 08-9702314.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן