ניתוח פריקות חוזרות של פיקת הברך

פריקות חוזרות של פיקת הברך שכיחות בעיקר אצל נשים צעירות, אצל ספורטאים המבצעים פעילות ספורט המערבת סיבוב של הברך, אנשים עם גמישות יתר של מפרקים ואנשים עם שינוי וסטייה בציר התלת מימד של הברך. במצב של פריקת הפיקה, גולשת הפיקה החוצה ממקומה טבעי בתעלה , אל צדי הברך ולרוב לצד החיצוני של הברך. פעמים רבות חוזרת הפיקה למקומה האנטומי באופן ספונטני ולעיתים נדרשת החזרה על ידי צוות רפואי ללא טיפול פולשני. יחד עם זאת , לאחר הפריקה הראשונה ישנה שכיחות מוגברת לפריקות חוזרות. במידה ואכן ישנם אירועים של פריקות חוזרות או אי יציבות של הפיקה –נדרשת התערבות ניתוחית לייצוב הפיקה.

מהי פריקה של פיקת הברך?

הברך הוא המפרק הגדול ביותר בגוף האדם, ומהווה את מקום המפגש בין עצם הירך ועצם השוק. בקדמת הברך נמצאת הפיקה, עצם מעוגלת, הנעה בתעלה ייעודית.

פיקת הברך היא עצם ייחודית המחוברת לגידים ורצועות מכל עבריה-  בקוטב העליון מחוברת לגיד הארבע ראשי-הקוודריספס, ובקוטב התחתון לגיד הפיקה.

הפיקה מיוצבת הן על ידי המבנים הגרמיים של הברך והן על ידי רצועות ורקמות רכות.

פריקה של הפיקה בברך הוא מצב בו הפיקה גולשת החוצה ממקומה, בדרך כלל לצד החיצוני של  המפרק. האירוע לרוב מלווה בכאב עז ובהמשך הופעה של נפיחות רבה על רקע דימום במפרק, וכן אי יכולת להניע את הברך. לעיתים יתכנו שברים נלווים ושברי תלישה של הרצועות המקבעות את הפיקה, וכן נזק לסחוס הברך, דבר אשר בהמשך יכול להביא להופעה של שינויים שחיקתיים במפרק הברך.

מהם הסימפטומים של פריקת ברך?

פריקת ברך לרוב הינו אירוע דרמטי אשר לא ניתן להתעלם ממנו, ואף ניתן לאבחן אותו באופן ראשוני באמצעות בדיקה ויזואלית. הפריקה מלווה בכאבים עזים באזור הברך, נפיחות רבה המופיעה תוך זמן קצר, קושי ניכר להניע את הברך, עיוות של מראה הברך וזיהוי הפיקה בצדי הברך, מחוץ למקומה הטבעי וקושי לשמור על הרגל ישרה גם במצב מנוחה. ישנם מצבים בהם הפיקה חוזרת למקומה מיד לאחר הפריקה, אך הסימפטומים של כאב ונפיחות עדיין יהיו ניכרים לאור הפגיעה ברקמות הסמוכות.

כיצד מתרחשת פריקה של הברך, ומדוע מתרחשות פריקות חוזרות?

פריקת ברך עלולה להתרחש בגין מגוון רחב של סיבות, ובהן הפיזיולוגיה של השריר הארבע ראשי, זוויות מבניות בין האגן ועצם הירך, ליקויים מבניים בציר התלת מימד של הברך, עמדה גבוהה של הפיקה, גמישות יתר,  ועוד. מרבית המקרים של פריקת ברך מתרחשים במהלך פעילות גופנית המערבת סיבוב של הברך, ולעיתים בעקבות חבלה ישירה בפיקת הברך.

שכיחות התופעה גבוהה יותר אצל נשים, בעיקר צעירות. הסיבה לכך, קרוב לוודאי נעוצה במבנה האגן וזוויות עצמות הירכיים וכן גמישות וחוזק השרירים.  כמו כן, לפריקת הפיקה בברך קיים גם רקע גנטי, כאשר ב-24% מהמקרים של פריקות חוזרות של פיקת הברך, קיים רקע תורשתי של קרובי משפחה שעברו פריקה דומה.

מרגע שהתרחשה פריקה ראשונה של הברך, קיימת הסתברות גבוהה לפריקות נוספות בתדירות גבוהה.

מהו הטיפול לפריקות חוזרות של פיקת הברך?

בפריקה ראשונה של הברך, עשויה הפיקה לחזור למקומה באופן עצמוני. לעיתים , הפיקה אינה חוזרת למקומה ואז יש צורך בהחזרה של הפיקה על ידי רופא בחדר המיון. לאחר החזרת הפיקה למקומה יש לחבוש את המקום למשך מספר שבועות, בליווי טיפול בפיזיותרפיה.

לאחר פריקה ראשונה ברוב המקרים נעשה ניסיון של טיפול שמרני הכולל פיזיותרפיה, חיזוק שרירים. יש צורך במעקב רפואי על ידי אורתופד מומחה, על מנת לוודא באם יש תלונות של אי יציבות או פריקות חוזרות.

ישנם מקרים שבהם כבר לאחר הפריקה הראשונה נדרשת התערבות ניתוחית.  אלו מקרים בהם הפיקה מאוד לא יציבה ולא ניתנת להחזרה, מצבים בהם יש שברים נלווים או פרגמנטים חופשיים במפרק.

במידה והטיפול השמרני נכשל, וכאשר מופיעות פריקות חוזרות של הפיקה ואי יציבות של הפיקה, באופן שפוגע מאוד באיכות החיים של המטופל, ועלול להוביל לפגיעה בסחוס ובעצמות המפרק – אז יש מקום להתערבות ניתוחית לייצוב הפיקה.

קיימים מספר ניתוחים לייצוב של הפיקה. קיימים ניתוחים אשר נועדו לשנות את המבנה הגרמי של הברך בהתאם לפתולוגיה המבנית אשר מאובחנת (ניתוחים גרמיים). לחלופין קיימים ניתוחים אחרים אשר נועדו לחזק או לשחזר את הרצועות והמייצבים של הפיקה (ניתוחי רקמה רכה). לעיתים מתבצעים ניתוחים המשלבים של שני האלמנטים הללו.

אחד הניתוחים הנפוצים כיום הוא ניתוח ייצוב הפיקה על ידי שחזור של הרצועה המדיאלית הפטלופמורלית – MPFL – שהיא המייצב העיקר והחשוב של הפיקה.

בנוסף, עשוי מהלך הניתוח לכלול פעולות נוספות בהתאם לנזקים משניים, שנגרמו למפרק בעקבות הפריקות החוזרות של פיקת הברך, ובכלל זה תיקון ושחזור הסחוס שנפגע, סילוק חלקי עצם חופשיים וכדומה.

הניתוח עצמו מבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית, בהתאם לשיקול דעתם של הרופא המנתח והרופא המרדים, ובהתאם לנסיבות.

שחזור רצועה מדיאלית של הפיקה MPFL – medial patellofemoral ligament-  :

במרבית המקרים שחזור MPFL נעשה על ידי שתל עצמי של גיד המסטרינג- גרציליס, אשר ממנו מכינים רצועה והיא מקובעת הן לפיקה והן לנקודת החיבור בעצם הירך – הפמור- ובאופן כזה מונעת את הפריקות של הפיקה, כל זאת בעזרת ארתרוסקופיה ושליטה מלאה על עמדת הפיקה.

קציר גיד המסטרינג
קיבוע הגיד לפיקה על ידי עוגנים נספגים
קיבוע הגיד לפמור על ידי בורג נספג
עמדת הפיקה לפני הניתוח עם סטייה צדדית
עמדת הפיקה לאחר הניתוח- מרכזית

כיצד נראה תהליך ההחלמה מניתוח פריקות חוזרות של פיקת הברך?

תהליך ההחלמה לאחר הניתוח יכול להשתנות בהתאם להיקף הטיפול שבוצע במסגרת הניתוח. הברך והרגל תקובע במחוך מיוחד מקבע- Knee Immobilizer – למשך כ 6 שבועות, עם הנחיה לשימוש בקביים ודריכה חלקית.

בימים הראשונים עלול המטופל לסבול מכאבים, נפיחות ואף דימומים, אך אלו יחלפו כעבור מספר ימים, במהלכם יש לתת מנוחה מלאה לברך ולקחת תרופות לשיכוך כאבים.

לרוב השיקום מהניתוח הוא 3-6 חודשים , במהלכו נדרש טיפול אינטנסיבי בפיזיותרפיה.

pic7
דילוג לתוכן