זריקות PRP

הזרקת prp – טיפול טבעי ובטוח למגוון בעיות אורתופדיות

““prp הוא קיצור של המונח המלא באנגלית: Platelet-Rich Plasma ובעברית: פלזמה עשירה בטסיות.
זריקות prp, הן טיפול באמצעות פלזמה עשירה בטסיות.

מהי פלזמה ומהן טסיות?

הפלזמה היא נוזל הדם בגוף ומורכבת בעיקר ממים ומחלבונים שונים. תפקידה העיקרי הוא לשנע את מרכיבי הדם האחרים בין חלקי הגוף והיא נושאת עמה, בין השאר, את כל סוגי תאי הדם.
טסיות הדם, הנקראות גם תרומבוציטים, הן תאי דם המשתתפים בתהליך קרישת הדם ואיחוי פצעים, על ידי הצטברות והיצמדות זו לזו במקום הפגיעה בכלי הדם ויצירת פקק ש”סותם” את הפצע ועוצר את הדימום.
ברגע שהטסיות נקראות לפעולה ומגיעות אל המקום הפצוע, הן גם שולחות איתותים על הפציעה דרך מחזור הדם ומאתחלות את תהליך הקרישה המלא, שמערב גורמי קרישה, אנזימים וסוגי תאים נוספים.
עד כמה שכל זה מדהים בפני עצמו, מחקרים שנעשו בעשורים האחרונים גילו, שלטסיות יש תפקידים נוספים, חשובים לא פחות:

  • הן ממלאות תפקיד מרכזי בתהליכי החלמה וריפוי שונים בגוף, הודות לכך שהן מכילות שפע של גורמי גדילה (Growth Factors), שהם חלבונים שונים המזרזים גדילה וחלוקה של תאים. תהליך זה נקרא גם שגשוג, או פרוליפרציה של תאים.
  • הן מכילות ציטוקינים – חלבונים שמשמשים כמתווכים וכווסתי פעילות של המערכת החיסונית. יש מגוון סוגי ציטוקינים והם יודעים לאתחל ולהביא אל סיומם תהליכים כגון דיכוי או עיכוב תגובה דלקתית, מלחמה בנגיפים, הפעלה והובלה של כדוריות דם לבנות אל המקום הפגוע בגוף וגירוי התאים של מערכת החיסון להתרבות.

הזרקותprp  עושות שימוש בסגולות יוצאות דופן אלה של הטסיות, ורותמות אותן לטובת זירוז תהליכי ריפוי ושיקום רקמות.

מתי וכיצד התפתח הטיפול?

הרעיון של שימוש ב- prp נולד בענף הרפואה ההמטולוגית, העוסקת במערכת הדם. רופאים המטולוגים טבעו את המונח “prp” כבר בשנות ה- 70 של המאה הקודמת, כדי לתאר פלזמה עם ספירת טסיות גבוהה מזו של הדם הפריפרי ה”רגיל” (הדם הזורם בגפיים).
השימוש הראשון שנעשה בחומר היה בעירוי תוך וורידי לחולים שסבלו מרמה נמוכה של טסיות בדם (תרומבוציטופניה). כעשור מאוחר יותר, נעשה לראשונה שימוש בחומר בניתוח לב פתוח ואחר כך, בניתוחי שחזור לסת אצל חולי סרטן, כטיפול שסייע לריפוי הרקמות לאחר הניתוח.
בהמשך הדרך, ה- prp פרץ לראשונה לתחום האורתופדיה, כאשר שימש לטיפול בפגיעות שריר-שלד כתוצאה מפציעות ספורט. מכאן, הטיפול החל לקנות לו שם במהירות וחדר לענפי רפואה רבים ומגוונים: ניתוחי לב שונים, אורולוגיה, רפואת עיניים, רפואת ילדים, גניקולוגיה, וכירורגיה פלסטית. שימושים מאוחרים יותר שלו הנפוצים כיום, הם גם בתחום רפואת העור, הרפואה האסתטית וכטיפול להתקרחות ועידוד צמיחת שיער.

הזקת prp - פלזמה עשירה בטסיות

מהו טיפולprp  וכיצד הוא פועל?

זריקת prp היא טיפול ביולוגי באמצעות פלזמה עשירה בטסיות, המשמשת להאצת תהליכי ריפוי, לשיפור תפקוד רקמות ולהפחתת כאב.
את ה- prp מכינים מדמו של המטופל, על ידי שאיבת דם סטנדרטית מהווריד באמצעות ברנולה.
לאחר מכן, בעזרת מכשיר צנטריפוגה המסובב את המבחנות המלאות בדם במהירות גבוהה, מופרדות טסיות הדם ממרכיבי הדם השונים בתהליך שנקרא סירכוז. החומר שמתקבל בתום התהליך, הוא ה- prp, אותה פלסמה עם ריכוז טסיות גבוה.
החומר מוזרק ישירות לרקמה הפצועה או החולה של המטופל. כאשר הטסיות פוגשות ברקמה הפגועה, הן מגיבות כפי שתואר קודם, רק שהפעם, בזכות ריכוזן הגבוה, משתחררת באזור הנבחר כמות גדולה מהרגיל של גורמי הגדילה ושאר החלבונים האחראיים על תהליכי הריפוי והחידוש של הרקמות, וכך מואץ ומתקצר תהליך ההחלמה.

באילו מצבים אורתופדיים ניתן הטיפול?

יש מגוון בעיות אורתופדיות בהן ניתן להשתמש ב-Prp. זריקה של החומר תזרז החלמה ותשפר תפקוד במקרים של:

  • קרעים בשריר
  • פציעות כרוניות וחריפות בגידים
  • רצועות פגועות
  • מפרקים פגועים

אחד המקרים בתחום האורתופדיה בהם הטיפול נמצא כיעיל מאד, הוא ״מרפק טניס״ – דלקת בגידים המיישרים של המרפק. הטיפול מקצר משמעותית את זמן ההחלמה, אשר בלעדיו, נמשך חודשים רבים. מחקרים שנעשו לאחרונה, מראים גם יעילות מסוימת של השיטה בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך (knee arthritis).

יתרונות הטיפול

מדובר על טיפול טבעי לחלוטין, העושה שימוש בחומרים שנלקחים מגוף המטופל עצמו, ללא התערבות של חומרים סינתטיים, כימיים, או מלאכותיים. לכן, רמת הבטיחות שלו גבוהה מאד ושיעור הסיבוכים שלו נמוך מאד. ניתן גם לחזור עליו במידת הצורך, ללא חשש.

סובלים מפגיעה אורתופדית כרונית, או אקוטית?

שמי דר’ תבור חובב ואני אורתופד מומחה, מנהל היחידה לניתוחי ארתרוסקופיה ופציעות ספורט בבית החולים קפלן ובעל ניסיון רב שנים.
אני מזמין אתכם לפנות אלי לאבחון ולייעוץ מקיפים ולהבטיח לעצמכם טיפול מקצועי ויסודי.

למידע נוסף ולתיאום פגישה, צרו קשר:

בטלפונים: 073-330-0100, 073-380-8877 | באימייל: tnhovav@yahoo.com

או מלאו את פרטיכם כאן

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן