זריקות prp לברך

זריקת prp לברך – פתרון אורתופדי מהפכני

כאבי ברכיים הם בעיה אורתופדית שכיחה, שיכולה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של אדם.

בין אם נגרמו על ידי דלקת פרקים, פציעת ספורט או סיבות אחרות, מציאת טיפולים יעילים להקלה על כאבי ברכיים ולקידום הריפוי שלהם – היא חיונית.

זריקות פלזמה עשירה בטסיות דם (PRP) התגלו כפתרון אורתופדי מהפכני, המניב תוצאות יוצאות דופן אצל מטופלים המחפשים הקלה לכאבי ברכיים. במאמר זה, נעמיק במדע שמאחורי הזרקות PRP, נפרט את היתרונות שלהן, את ההליך עצמו, ונסביר כיצד נקבעת עלות הטיפול.

המדע מאחורי זריקות PRP

הזרקות PRP הן טיפול ביולוגי, הממנף את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, במטרה לקדם תיקון רקמות ולהפחית את תגובת הדלקת.

PRP, הוא חומר שמופק מגופו של המטופל באמצעות שאיבת דם פשוטה. לאחר שאיבת הדם, משתמשים במכשיר צנטריפוגה להפרדת טסיות הדם וגורמי הגדילה משאר מרכיבי הדם. הפלזמה המרוכזת המתקבלת עשירה בטסיות דם, אשר ממלאות תפקיד חיוני בשיקום והתחדשות רקמות.

 

ייחודן של טסיות הדם

לטסיות (תרומבוציטים) יש כמה וכמה תפקידים חשובים:

 • הן מכילות גורמי גדילה, כגון גורם גדילה שמקורו בטסיות (PDGF), גורם גדילה משתנה – ביטא (TGF-β) וגורם גדילה דמוי אינסולין (IGF).
  גורמי הגדילה (Growth Factors) הם קבוצה גדולה של חלבונים מסוגים שונים, המאיצים את חלוקת התאים, וכשהם פועלים על רקמה פגועה, הם מסייעים בשיקומה ובאיחוי שלה.
  כאשר הם מוזרקים למפרק הברך, גורמי גדילה אלו מעודדים וממריצים תיקון רקמות, מגבירים את זרימת הדם ומפחיתים את תגובת הדלקת – שילוב של השפעות התורמות לשיכוך כאבים ולריפוי מואץ.

 • הן מכילות ציטוקינים – קבוצה אחרת של חלבונים, בעלי תפקיד מרכזי במערכת החיסון.
  הם משמשים כווסתים ובקרים, יודעים לגרום לתאים אחרים של מערכת החיסון לפעול או להפסיק לפעול, ולכן, חשובים ביותר להפעלת ולכיבוי התהליך הדלקתי (שהוא תגובה של מערכת החיסון), וגם למלחמה בחיידקים ופולשים מזהמים אחרים.

 • הן האחראיות לאיחוי פצעים בתור הראשונות לפעול בתהליך הקרישה (תהליך מורכב בעל שלבים רבים), ובאמצעות שליחת אותות כימיים המדווחים על הפציעה דרך מערכת הדם, וגורמים להפעלת שאר שלבי מנגנון הקרישה.

 

היתרונות של זריקות prp לברך בטיפול בכאבי ברכיים

 • הליך לא-ניתוחי –
  הזרקות PRP הן גישה לא-ניתוחית וזעיר-פולשנית לטיפול בכאבי ברכיים, מה שהופך אותן לפתרון אטרקטיבי עבור אנשים המעוניינים להימנע מהליכים פולשניים ומניתוחים, או עבור אנשים שאינם יכולים לעבור ניתוח מסיבות בריאותיות או אחרות.

 • ריפוי טבעי –
  פלזמה עשירה בטסיות מנצלת את מנגנוני הריפוי העצמי של הגוף ומקדמת התחדשות רקמות טבעית, ללא שימוש בכימיקלים ובחומרים אגרסיביים זרים לגוף.

 • שיכוך כאבים –
  מטופלים רבים חווים הקלה משמעותית בכאבים תוך שבועות לאחר קבלת זריקות PRP, מה שמאפשר להם לחזור לפעילות יומיומית ולבצע פעילות גופנית.

 • בלימת תגובת הדלקת –
  תגובת הדלקת היא כאמור, תגובה של מערכת החיסון לפגיעה, פציעה, או חדירת זיהום לרקמות הגוף. זוהי תגובה חיונית לריפוי, אך יש לה תופעות לוואי כגון נפיחות (בצקת), אודם וכאב.
  לפעמים, תגובת הדלקת היא סוערת, וממשיכה לפעול בעוצמה גם לאחר שהאיום הוסר. במקרה כזה, היא עלולה להפוך לדלקת כרונית ולהסב נזק לרקמה. זריקות PRP יכולות לסייע בהפחתת דלקת במפרק הברך.

 • תופעות לוואי מינימליות –
  בהיותן חומר המיוצר מגוף המטופל עצמו ולא חומר זר, זריקות PRP הן בעלות סיכון נמוך ביותר לתופעות לוואי ומצמצמות את הסיכון לזיהום, לתגובות אלרגיות ולדחייה על ידי הגוף.
זריקת prp לברך מחיר

הליך הזרקת PRP

ההליך מבוצע בדרך כלל במסגרת אמבולטורית וכולל את השלבים הבאים:

 • איסוף דם –
  כמות קטנה מדם המטופל (בדרך כלל, 30-60 מיליליטר) נשאבת מווריד בזרוע.
 • צנטריפוגה –
  הדם שנאסף מוכנס למבחנות במכונת צנטריפוגה המסתובבת במהירות גבוהה, כדי להפריד את הטסיות וגורמי הגדילה משאר מרכיבי הדם.
 • מיצוי פלזמה –
  ה-PRP המרוכז מופק מתוצרי הצנטריפוגה, ושאר מרכיבי הדם נזרקים.
 • הזרקה –
  ה-PRP מוזרק ישירות למפרק הברך, לעתים קרובות תחת שיקוף של אולטרסאונד, או פלואורוסקופיה (דימות באמצעות קרני רנטגן), לשם וידוא מקום ההזרקה המדויק.
 • החלמה –
  המטופלים יכולים בדרך כלל לחזור הביתה זמן קצר לאחר ההליך, ומומלץ להם לנוח ולהימנע מפעילויות מאומצות למשך מספר ימים. ניתן להמליץ על סדרה של כמה זריקות PRP בהתאם לחומרת המצב של הברך.

 

הזרקת prp לברך – מחיר

עלות הטיפול נעה בטווח מחיר רחב למדי, שבין 2,000-3,500 ₪ זאת, משום שהיא מושפעת מגורמים רבים.

הנה המרכזיים שבהם:

 • סוג המצב הרפואי של המטופל –
  המצב הרפואי הספציפי שבגללו הוחלט על הטיפול יכול להשפיע על העלות. ישנם מצבים הדורשים סדרה של כמה טיפולים, ויש מצבים בהם ניתן להשיג תוצאות תוך טיפול אחד או שניים.
 • טיפול משולב –
  במקרים מסוימים, ה-PRP הוא חלק מתכנית טיפול מורכבת יותר, אז העלות יקרה יותר מאשר כשהוא עומד כטיפול בפני עצמו.
 • מומחיות הרופא המטפל –
  הניסיון והמוניטין של הרופא המבצע את הטיפול יכולים להשפיע על העלות.

לסיכום, זריקות PRP לטיפול בבעיות ברכיים, מייצגות התקדמות פורצת דרך ברפואה האורתופדית.

על ידי רתימת מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, טיפול זה מציע מענה בטוח ויעיל לכאבי ברכיים, להפחתת דלקת ולקידום שיקום וריפוי רקמות פגועות.

לקריאה נוספת על טיפול PRP ניתן ללחוץ כאן.

סובלים מבעיות ברכיים? ייתכן מאד שטיפול PRP הוא המענה האופטימלי עבורכם.

שמי דר’ תבור חובב, אורתופד מומחה, מנהל היחידה לניתוחי ארתרוסקופיה ופציעות ספורט בבית החולים קפלן, ובעל ניסיון עשיר ורחב בתחום.
אם ברצונכם להבטיח לעצמכם ליווי מקצועי מהשורה הראשונה, החל מהאבחון והייעוץ וכלה בטיפול ובתהליך ההחלמה, אני מזמין אתכם ליצור קשר:

בטלפונים: 073-330-0100, 073-380-8877 | באימייל: drtavorh@gmail.com | בעמוד “צור קשר” באתר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן