אורתוקין

מהו טיפול אורטוקין ולאילו בעיות אורתופדיות הוא מיועד?

בשנים האחרונות קיימת תנופה משמעותית בפיתוח טיפולים ביולוגיים למגוון בעיות רפואיות, בדגש על טיפולים טבעיים, בעלי רמת סיכון נמוכה, המיושמים באמצעות חומרים המופקים מגופו של המטופל ומגייסים את מנגנוני הריפוי העצמי הטבעיים שלו לפעולה.
אורתוקין (Orthokine) הוא אחד מהטיפולים הללו. זהו טיפול פורץ דרך שפותח בגרמניה, המספק מענה למקרים שונים של פגיעות שריר ושלד, מפרקים, סחוסים שחוקים, דלקות בגידים ובשרירים, ופריצות דיסק, בין אם אלה פגיעות שנגרמו כתוצאה ממחלה ניוונית כגון אוסטיאוארתריטיס, ובין אם נגרמו כתוצאה מפגיעה אקוטית, כגון פציעת ספורט.

הטיפול נשען על בסיס מחקרי מדעי ונמצא כטיפול שעשוי לחסוך את הצורך בניתוח במקרים מסוימים, ואשר מפחית כאבים ומשפר את תפקוד המטופל ואת טווח התנועה של האיבר הפגוע.
יתרונו הבולט ביותר הוא, שמדובר בטיפול אוטולוגי (Autologous Therapy), כלומר, טיפול בו מייצרים את החומר הטיפולי מרקמות או מתאים של המטופל עצמו, כך שהחומר מזוהה על ידי הגוף כחומר עצמי, אינו גורם לתגובות של רגישות ושל דחייה, ומשתלב בצורה אופטימלית ברקמה הביולוגית.
במקרה של אורטוקין, מדובר על שימוש בתאי הדם של המטופל ויצירת סרום אוטולוגי המועשר ברכיבים בעלי סגולות תרפויטיות. הרכיבים בהם מועשר הסרום, הם בעיקר – אינטרלוקינים.

מהם אינטרלוקינים?

אינטרלוקינים הם 35 סוגי חלבונים שונים, המהווים תת-קבוצה של חלבונים הנקראים ציטוקינים.
ציטוקינים הם רכיבים שמופרשים מתאים שונים של מערכת החיסון ומתאי גוף אחרים, והם פועלים כמתווכים במערכת החיסון ומסוגלים לשפעל בתוכה מגוון תהליכים וגם להפסיק אותם כשהגוף מחליט שהבעיה נפתרה.
האינטרלוקינים הם רכיבים שמופרשים מתאי דם לבנים (תאים בעלי תפקיד מרכזי ביותר במערכת החיסון) ומשפיעים על שני סוגים של תאי מטרה:

 • על התאים המפרישים אותם בעצמם – הפרשת האינטרלוקינים גורמת לתאים הלבנים עצמם להתרבות וכן, מסייעת להם להגיע אל אזור המטרה (האזור הפגוע בגוף) ולהיצמד לרקמות שבו – שם, הם מחסלים גורמים מזהמים שחדרו מבחוץ כגון חיידקים, נגיפים ופטריות.
 • על תאים אחרים הסמוכים אליהם – עמם הם יוצרים אינטראקציה ומגייסים אותם למלחמה במזהמים ולשפעול מנגנוני הריפוי השונים כגון, הפעלת תגובת הדלקת האוטואימונית (המסייעת בזירוז תהליכי ריפוי ובהכוונתם), יצירת גורמי גדילה, נוגדנים, ועוד.

תגובת הדלקת אמנם חיונית לריפוי, אך היא כרוכה בתופעות כגון אודם, נפיחות, חום וכאב. הבעיה מתחילה, כשהגוף “שוכח” לכבות את תגובת הדלקת גם כשכבר אין בה צורך – אז היא מתחילה לפגוע ברקמות ועלולה לגרום לפירוק ולשחיקה שלהן (כמו שקורה בסחוסי מפרקים למשל) וכאן נכנס לתמונה, הטיפול באורטוקין.

אורתוקין - טיפול בבעיות בשלד, מפרקים סחוסים ועוד.

כיצד פועל הטיפול באורטוקין?

שפעול וסיום תגובת הדלקת מתבצע על ידי אינטרלוקינים מסוגים שונים. כאשר יש יותר מדי אינטרלוקינים משפעלים ופחות מדי אינטרלוקינים “מכבים”, תגובת הדלקת אינה פוסקת ולפעמים, הופכת למחלה דלקתית כרונית.
בשיטת הטיפול באורטוקין, שואבים דם מן המטופל ובאמצעות מכשור רפואי ייעודי וטכניקה מיוחדת, מייצרים ממנו סרום עשיר ברכיבים נוגדי דלקת ובגורמי גדילה, בריכוז גבוה בהרבה מזה שקיים בתאי הדם בדרך כלל.

 • הרכיבים נוגדי הדלקת –
  קיימים בסרום האורטוקין בכמות הגדולה פי 140 מהכמות הרגילה שלהם בדם. הם מסייעים לבלום את תהליך הדלקת ולעצור את הנזקים שהוא גורם לרקמות.
 • גורמי הגדילה –
  קיימים בסרום האורטוקין בכמות הגדולה פי 200 מהכמות הרגילה שלהם בדם. הם מאיצים את תהליכי הריפוי של הרקמות הפגועות ואת שגשוג התאים שלהן.

הזרקת אורטוקין רופאים בלבד מוסמכים לבצע, והיא נעשית היישר אל תוך הרקמה הפגועה, בין אם זה מפרק, שריר, או חוליה בעמוד השדרה.

במקרים רבים, מטופלים מדווחים על ירידה בדרגת הכאב כבר לאחר הטיפול הראשון, אך התוצאה הסופית מורגשת כחודשיים-שלושה לאחר מכן ומתבטאת בשיפור בכושר ובטווח התנועה. לעיתים, יתכן צורך בטיפולים נוספים, לאחר הערכת המצב.

יתרונות הטיפול

 • טיפול טבעי נטול כימיקלים וחומרים סינתטיים העלולים לגרום לתגובות לא רצויות.
 • מטפל בבעיה עצמה ולא רק בסימפטומים שלה.
 • ממוקד ומכוון היישר לרקמה פגועה.
 • בשל היותו טבעי ומורכב מרכיבים עצמיים מגופו של המטופל, הוא בטוח לשימוש בכל גיל וגם במצבים רפואיים המונעים שימוש בטכניקות טיפול אחרות (למשל, חולי סוכרת).
 • מפעיל את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף.
 • בולם את המשך תהליכי השחיקה וההרס של הרקמות הפגועות ומסייע בשיקומן.
 • מוכח כיעיל ובעל תוצאות ממשיות בהפחתת רמת הכאב ובשיפור תפקודי.

 

שמי דר’ תבור חובב, אורתופד מומחה, מנהל היחידה לניתוחי ארתרוסקופיה ופציעות ספורט בבית החולים קפלן ובעל שנות ניסיון רבות.
אם אתם סובלים מבעיות מפרקים, בעיות גב, ובעיות שריר-שלד אחרות, יש סיכוי טוב מאד שטיפול באורטוקין הוא המענה שאתם מחפשים.

לתיאום פגישת אבחון וייעוץ צרו קשר:

בטלפונים: 073-330-0100, 073-380-8877 | באימייל: tnhovav@yahoo.com

או מלאו את פרטיכם כאן

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן