ניתוח רצועה צולבת קדמית

קרע רצועה צולבת קדמית – תסמינים ודרכי טיפול

קרע רצועה צולבת קדמית בברך (Anterior cruciate ligament, או בקיצור ACL) מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים כאחד. קרע ברצועה הצולבת עלול לגרום לפגיעה בפעילות הספורטיבית טרם הפציעה ואף לנזקים אורתופדיים נוספים. על כן כאשר מדובר בקרע ברצועה יש לשים לב היטב לתסמינים ולשקול את דרכי הטיפול, תוך ייעוץ ואבחון של אורתופד מומחה המתמחה בכירורגיה אורתופדית ופציעות ספורט.  

קרע רצועה צולבת קדמית – תסמינים

הרצועה הצולבת הקדמית מחברת את עצם הירך לעצם השוק, ומהווה מקור מרכזי לחבלות המתרחשות לרוב במהלך פעילות גופנית שכוללת עצירות פתאומיות, שינויים בכיוון ותנועה סיבובית פתאומית של מפרק הברך. קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך תלווה בתסמינים חזקים ומובהקים:

 • רעש של קריעת הרצועה כתוצאה מטראומה או חבלה בברך
 • כאבים עזים וחוסר יכולת להמשיך בפעילות
 • נפיחות משמעותית ומהירה בברך לאחר הפציעה
 • אובדן טווח תנועה משמעותי בברך באופן מידי
 • תחושת חוסר יציבות בברך וקושי בנשיאת משקל הגוף

קרע רצועה צולבת קדמית – דרכי טיפול

דרכי הטיפול בקרע ברצועה בקדמית בברך משתנים בהתאם למצבו האישי של המטופל ומוצעים תוך אבחון מקצועי בידי אורתופד מומחה. דרכי הטיפול כוללים לרוב:

 • טיפול ראשוני – מנוחה, קירור מקומי, חבישה וקומפרסיה של האזור. מטרת הטיפול הראשוני היא הורדת הנפיחות ושחזור טווחי התנועה. הטיפול הראשוני ייערך לרוב עד מספר שבועות.
 • טיפול שיקומי – לאחר מספר שבועות, בהתאם להמלצת אורתופד מומחה, לרוב יש להתחיל בתרגילי פיזיותרפיה המיועדים לשיפור התנועה ולסיוע בחזרה לפעילות שגרתית.
 • טיפול כירורגיבמקרים מסוימים נדרשת התערבות כירורגית הכוללת ניתוח רצועה צולבת קדמית בברך. ישנם מספר שיטות רפואיות של ניתוח לשיקום הרצועה. לשם כך יש להיוועץ עם אורתופד מומחה על מנת ללמוד על כל אחת מהן ולבחור את ההליך המתאים ביותר.
ניתוח רצועה צולבת קדמית

ניתוח שחזור רצועה צולבת

ביצוע ניתוח רצועה צולבת בברך נתון לשיקולו של הרופא ותלוי במגוון גורמים: גיל, עיסוק ומצבו הרפואי האישי של המטופל. החלטה זו תלויה גם בדרגת הפעילות שהמטופל שואף להגיע אליה ודרגת אי היציבות של הברך. הניתוח כולל טכניקות הכנת שתל (עצמי או מתורם) וניתוח ארטרוסקופיה, המתבצע באמצעות החדרת סיב אופטי לסריקה של הברך לקראת ההשתלה. כאבים לאחר ניתוח שחזור רצועה נמשכים לרוב עד להוצאת התפרים וירידה בנפיחות כ-3 שבועות לאחר הניתוח.

זקוקים לאבחון וטיפול רפואי של אורתופד מומחה המתמחה בכירורגיה אורתופדית?

ד”ר תבור חובב – אורתופד מומחה ומנהל היחידה לניתוח ארטרוסקופיה ופציעות ספורט בבית החולים קפלן – הנו מומחה בכירורגיה אורתופדית, בניתוחי ארטרוסקופיה וטיפול בפציעות ספורט שונות:

 • טיפול בספורטאים חובבים ומקצוענים במגוון קבוצות ספורט כולל הליגות הבכירות בישראל.
 • התאמה אישית תוך התחשבות ברמת הפעילות והרצון לחזור לרמת הפעילות טרם הפציעה.
 • שקיפות מלאה, הנגשת המידע ומתן הסברים מהימנים ואמינים על הליך הטיפול והשיקום.
 • שירות אמין, מדויק ומקצועי, תוך יצירת קשר אישי, זמינות מלאה ומתן מענה מהיר לכל שאלה.

אנו עובדים בהסדר עם קופות החולים: כללית, מכבי ומאוחדת, ועם חברות הביטוח: הפניקס והראל.

למידע נוסף ולקביעת תורים – השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם, או צרו קשר עם המרפאות בטלפון: רחובות – 08-9702314, תל אביב – 073-3300100 או בדוא”ל: drtavorh@gmail.com.

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן