גידים קרועים בכתף

גיד בכתף קרוע

בכל אחד ממפרקי הגוף ישנה מערכת של גידים שמטרתה היא לאחוז את העצמות במקומן ולהצמיד אותן זו לזו במידה הנדרשת. במקרה של הכתף, ישנם כמה וכמה גידים בכתף, שתפקידם להצמיד את עצם הזרוע אל התושבת שבתוכה היא נתונה על גבי השכמה. מאחר ומפרק הכתף הוא מפרק מורכב מאוד המאפשר לנו תנועתיות גדולה כמעט בכל זווית אפשרית, חווים גידים אלה עומס רב מאוד בכל תנועה של הכתף. עומס זה יכול לאורך זמן להוביל לשחיקה הדרגתית מואצת של הגידים ובסופו של דבר לגרום למצב של קריעת גידים בכתף. תוצאה זו יכולה להתרחש כמובן גם במקרה של תנועה חדה חד פעמית, שמפעילה עומס פתאומי על גיד אחד או יותר, וגורמת למצב של קרע בגידים בכתף וכן למצב של קרע בגידים בכלל, במפרקים אחרים בגוף.

איך יודעים שהגיד קרוע?

ובכן, גידים קרועים בכתף היא תמונה שאותה אתם לבטח מדמיינים כגידים שנקרעו לחלוטין לשני חלקים נפרדים, אלא שקריעת גידים יכולה להיות גם באופן חלקי, קרי הגיד עדיין מחובר כרצועה אחת שלמה, אך בחלק מסוים שלו או במספר חלקים, אפשר לראות קרעים קטנים שפוגעים מאוד בתפקוד שלו ומחלישים אותו. במצב זה נוצר תהליך דלקתי וכן נוצרים כאבים, שיכולים להיות לעיתים קלים למדי ולעיתים קשים מאוד. את האבחנה הסופית של גיד בכתף קרוע יכול לעשות אך ורק רופא אורתופד מומחה, הן באמצעות בדיקה קלינית והן באמצעות בדיקות הדמיה וצילום נדרשות. מבחינתכם, אם אתם מרגישים כאבים באזור הכתף ו/או השכמה ו/או החלק העליון של הזרוע, מומלץ לפנות לרופא אורתופד לצורך ביצוע הבדיקות הנדרשות.

גידים קרועים בכתף

סוגים שונים של קרעים בגידים שונים

כפי שאמרנו קודם לכן, קרע בגידים בכתף יכול להתרחש בגידים שונים שכן במפרק הכתף בפרט, ישנה קבוצה של מספר גידים, שכל אחד מהם אחראי על קיבוע עצם הזרוע לשכמה בכל תנועה של המפרק כולו. אחד הגידים היותר חשובים וגם היותר פגיעים הוא גיד השרוול המסובב. קרע גידים בכתף rotator cuff (RC) היא אחת הסיבות המרכזיות שבגינן נדרשים ניתוחים להסדרת הגידים. יחד עם זאת, במקרים רבים ניתן להתמודד עם הבעיה באמצעות טיפול שמרני הכרוך בנטילת משככי כאבים ותרופות להפחתת התהליך הדלקתי לצד תהליך שיקום של מפרק הכתף. במקרים בהם תהליך שמרני זה אינו מניב את התוצאות הרצויות, עולה האופציה של ביצוע ניתוח לתיקון גידים קרועים בכתף. ניתוח זה מבוצע כיום בעיקר בשיטה הארטרוסקופית, קרי חדירה אל המפרק באמצעות צינורות דקיקים המוחדרים דרך חורים קטנים ברקמת הבשר ומייתרים את הצורך בחתך גדול לצורך ביצוע הניתוח. שיטת ניתוח זו גם מפחיתה מאוד את היקף ההתערבות הכירורגית ולכן גם תורמת לתהליך החלמה ושיקום מהיר וקל יותר של מפרק הכתף.

אם אתם סובלים ממצב של קרע בגידים בכתף ועברתם טיפול שמרני ללא הצלחה, בקליניקה של ד”ר תבור חובב תוכלו לעבור ניתוח ארטרוסקופי לתיקון גידי הכתף, כמובן לאחר התייעצות עם הרופא המטפל. ד”ר תבור חובב הוא אורתופד מומחה, מנהל היחידה לניתוחי ארטרוסקופיה ופציעות ספורט בבית החולים קפלן ונחשב למומחה מוביל בתחום ניתוח הכתף וניתוחים אורתופדיים ארטרוסקופיים בכלל. לפרטים נוספים וקביעת תור, צרו קשר עוד היום בטלפון 08-9702314.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן